Gebelikte Sırt Ağrısı

Gebelikte sırt ağrısı na yol açan faktörler nelerdir?

Kasların aşırı gerilmesi,karın kaslarındaki zayıflık ve gebelik hormonları sırt ağrısında rol oynamaktadır

Gebelik sırasında sırt kasların nasıl fazla geriliyor?

Gebelik ilerledikçe büyüyen fetüs nedeniyle ağırlaşan rahim ,annenin ağırlık merkezini daha öne ceker ve anne de sırtını daha arkaya doğru konumlandırarak bunu dengelemeye çalışır.Bu postür değişimi sırt kaslarında aşırı gerilmeye neden olarak ağrı ve tutulmalara sebep olur.

Gebelik hormonları nasıl sırt ağrısına sebep oluyor?

Bebeğin doğum kanalından geçişini kolaylaştırmak amacıyla kalça eklemi ve bağ dokularda gereken gevşemeyi salgılanan gebelik hormonları sağlamaktadır. Ancak eklem ve bağ dokulardaki fazla esneklik ve hareketlilik ciddi ağrılara sebep olmaktadır.

Gebelikte oluşan sırt ağrılanı nasıl önleyebilirim?

Sırt ağrılarından korunmak için doğru duruş , doğru oturuş ve doğru hareketleri bilmemiz gerekli.

Sizler için bazı püf noktaları maddeledik:

Ayak kavsini destekleyen rahat ayakkabılar tercih edilmeli. Düz tabanlı ayakkabıların desteği çok zayıf iken ; yüksek topuklular da dengeyi bozar ve düşme riskini arttırır.

Sık yayları olan yataklar tercih edilmeli. Gebelikte sırt desteğini en iyi sağlayan yatak çeşididir.

Asla yere eğilmemeli, dizler bükülerek yere ulaşılmalı. Böylece sırt dik tutulur ve vücut ağırlığı sırt ve bele yüklenmez.

Arka desteği iyi olan sandalyeler tercih edilmeli, gerekirse arkanıza ufak yastıkla bel bölgesi desteklenmeli. Ofis malzemeleri ya da medikal ürün mağazalarında satılan bel-sırt destek aparatları da kullanılabilir.

Yan yatış pozisyonunda uyurken bacakların arasına ve karnın altına yastıklar koyarak destek sağlanmalıdır.

Sırt ağrılarımı geçirmek için neler yapmalıyım?

Düzenli egzersiz yaparak güçlenen kaslar bacak ve sırtı destekler ,postürü düzelterek kasların aşırı gerilip zorlanmasıyla oluşabilecek ağrıları engeller.Egzersiz ayrıca doğum sürecini ve doğumu anne için daha da kolaylaştıracaktır. Ağrıyan kas bölgelerine sıcak yada soğuk presslerde ağrı yönetiminde kullanılmaktadır.

Gebelikte başlayan sırt ağrılarım için doktora nezaman başvurmalıyım?

Ağrınız çok ciddi yada en az 2 haftadır devam ediyorsa doktorunuza ya da bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Sırt ağrısı erken doğumun işaretlerinden biri de olduğu gibi idrar yolu enfeksiyonu bulgularından da biridir. Eğer ateş,idrarda yanma ya da kanama gibi durumlar sırt ağrısına eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Başka sorularınız için,lütfen bizimle irtibata geçiniz.